Apple Pay konečně v Česku. A hned ve velkém stylu

| 25. březen 2019

Desítky a desítky tisíc českých zákazníků, kteří používají iPhone či jiné zařízení od Apple, si aktivovalo službu Apple Pay ještě ten den, kdy na českém trhu odstartovala. A bylo to raketové! Jen za dva dny od spuštění nasbírala víc uživatelů, než kolik jich konkurenční metoda Google Pay střádala rok. Ale vezměme to popořádku...

Apple přepisuje dějiny online placení. Teď i u nás

Apple Pay je platební metoda, která propojuje standardní platební kartu s produkty společnosti Apple, přičemž nejčastěji je používána na iPhonech. Aplikace umožňuje zaplatit z mobilu naplatebních terminálech přímo v obchodech nebo na webu.

V loňském roce využívalo Apple Pay po celém světě zhruba 130 milionů uživatelů. Čeští Jablíčkáři na možnost platit online ze svého iPhonu netrpělivě čekali několik měsíců. A konečně 19. února 2019 mohli natěšeně zvednout číše.

Aktuálně podporuje Apple Pay šest tuzemských bank

Banky, se kterými se společnost Apple na podpoře očekávané platební metody v první fázi domluvila, zaznamenaly obrovský zájem, který okamžitě začaly s veřejností sdílet ve svých tiskových zprávách. Jako první ukázala úctyhodná čísla Air Bank, tady si aplikaci stáhlo zhruba 31 000 jejích klientů za dva dny. V Komerční bance projevilo za stejné období zájem 27 000 klientů, ale ani zákazníci „Spořky“ nezůstali pozadu. Apple Pay si tu stáhlo 31 000 uživatelů za tři dny.

Kromě trojice jmenovaných bank zaplatí přes Apple Pay také klienti Moneta Money Bank, J&T Bank a mBank. Službu podporuje také Twisto a společnosti, které vydávají stravenkové karty TicketRestaurant a Edenred Benefits. Je zřejmé, že co nevidět se přidají další banky a společnosti.

Ten, kdo má Apple, prostě miluje moderní technologie

Značka Apple je fenomén. Je to životní styl a láska k inovacím a designu jako takovým. V podstatě každý, kdo je majitelem nějakého Apple zařízení, je vlastně i fandou do moderních technologií a online procesů vůbec. Tohle všechno se teď taky krásně zrcadlí právě v popularitě Apple Pay.

Uživatelé Applu jsou totiž tomuto způsobu placení mnohem více nakloněni a víc mu důvěřují než uživatelé Androidu, resp. Google Pay. Tahle konkurenční metoda byla českým zákazníkům zpřístupněna v roce 2017 pod původním názvem Android Pay a má podle serveru idnes.cz odhadem asi 150 000 uživatelů.

Apple Pay si to vzal do parády

Komerční banka ve své tiskové zprávě z tohoto týdne hlásí, že aplikaci Apple Pay stačil u nich pouhý týden na to, aby počtem klientů naprosto zastínila více než rok fungující Google Pay. Počet klientů, kteří zaplatili mobilním telefonem značky Apple, je za sedm dnů o 50 % vyšší než kolik se podařilo Google Pay získat za 14 měsíců své působnosti v Česku. A celkový týdenní objem transakcí v KB učiněný přes Apple Pay dělal 51 milionů Kč.

Obě služby naráz, Apple Pay a Google Pay, podporuje zatím jen Komerční banka, Moneta MoneyBank a mBank. Server dotekomanie.cz získal a zveřejnil od všech třech jmenovaných srovnání. A protože jsou to opravdu zajímavá čísla a rozdíly, s dovolením vám je sdílíme též:

Porovnání obou služeb za 1 týden po spuštění jejich spuštění

  Komerční banka mBank Moneta Money Bank
Počet klientů Apple Pay 34 066 12 000 23 000
Počet klientů GooglePay 3 823 6 000 3 000
Počet transakcí ApplePay 105 255 35 000 32 000
Počet transakcí GooglePay 12 554 17 000 8 000
Objem transakcí ApplePay 50 802 918 17 000 000 13 000 000
Objem transakcíGoogle Pay 6 548 370 7 500 000 2 000 000

A Co na Apple Pay říkáme v ThePay?

„Máme samozřejmě velikou radost. I mezi námi je dost těch, kteří se nechali nadobro zlákat chutí nakousnutého jablka. Ale když to vezmu v té profesní rovině, my za ThePay to vnímáme jako nový vítr do světa online placení. Sami onlinem žijeme na všech frontách. Jednak je to naše platební brána, která realizuje online platby po celém Česku, jednak máme nově v nabídce platební terminály, nakterých lze přes Apple Pay i Google Pay také bez problémů platit, aniž byste museli vytahovat kartu z peněženky,“ shrnuje vše Daniel Havel, jednatel ThePay.cz, s.r.o.

Některé informace jsme do článku čerpali ze serverů mesec.cz, idnes.cz a dotekomanie.cz