Jak fungují opakované platby kartou?

| 22. březen 2018

Naší platební bránou projdou za den tisíce plateb. Jsme tu od toho, abychom jednorázové i opakované úhrady kartou okamžitě a bezpečně předali tam, kam patří. Bez ohledu na to, jakou má kdo banku nebo náladu.

Opakované platby považujeme za natolik užitečnou funkci, že jim chceme věnovat sólo článek. Důležité informace tu najde jak přemýšlivý zákazník, tak natěšený obchodník. A aby se do toho nikdo z nás nezamotal, nejprve na to jdeme z pohledu našich obchodních partnerů a hned potom objasníme téma i všem nakupujícím.

Jsme obchodníci. Co nám opakované platby ulehčí?

Opakované platby umožňují e-shopům, firmám nabízejícím předplatné, nadacím, úvěrovým společnostem a spoustě dalším velmi pohodlné, ale především automatické strhávání peněz z účtu zákazníka poté, co u vás zákazník autorizuje první platbu.

V praxi to tedy znamená, že jakmile zákazník při úhradě kartou odsouhlasí, že si můžete zapamatovat (uložit) jeho kartu, od příště si smíte strhávat další platby automaticky. A to v jakékoli výši aktuálně potřebujete.

Typicky, pokud jste třeba prodejce předplatného. Díky opakovaným platbám si můžete každý měsíc automaticky strhávat požadovaný obnos.

Můžete mít portál, kde zákazníci dobíjejí různé kredity nebo body, ať už v pravidelném, nebo náhodném intervalu. Jakmile zákazníkovi klesne kredit pod nějaký určený limit, systém si automaticky strhne peníze do požadované výše.

Opakované platby jsou skvělým pomocníkem úvěrovým a půjčkovým firmám. Takhle můžete inkasovat z klientovy karty měsíční, či jinak pravidelné splátky. ThePay se o tuto věc postará i v případě, že klient nemá peníze v daný okamžik na účtu. Budeme to zkoušet opakovaně.

Jako nadace můžete využívat opakované platby
pro automatické strhávání měsíčních sponzorských příspěvků.

Role naše je tu taková, že pokud provedení úhrady nic vedlejšího nebrání, a tím myslíme například blokaci karty, její expiraci či nastavené limity ze strany zákazníka, tak ThePay opakovanou platbu provede.

Pokud vás opakované platby zajímají více, koukněte ještě na web. Tam se také dozvíte, jaké povinnosti vůči zákazníkovi máte, pokud se rozhodnete funkci opakovaných plateb využívat. Kromě toho, že musíte získat souhlas k pravidelnému strhávání peněz, je nezbytné ho informovat o proběhnutých úhradách. A samozřejmě byste se také měli postarat o to, aby měl zákazník možnost kdykoli zapamatovanou kartu vymazat, anebo ji změnit.

Jsem zákazník a nakupuji na internetu.
Co pro mě zapamatování karty znamená?

V první řadě bychom vás chtěli z naší strany uklidnit, že co se ThePay týká, nemusíte se o svoje peníze bát. My tu vidíme jen kousek, tzv. masku čísla karty. Ostatně celé číslo nevidí ani e-shop, u kterého zrovna platíte, či kartu ukládáte do zapamatovaných. Kompletní číslo karty znáte vždy jen vy, banka a karetní asociace.

Ono se toho napovídá...

Ano, můžete nám sice teď namítnout, a my se tomu nedivíme, že doba internetová je doba internetová, a těmi případy o vybraných kontech by se dal vytapetovat třípokoják. Ale! Doba je naštěstí i taková, že naší prioritou není nic jiného, než bezpečnost finančních transakcí, které přes nás jdou.

„V ThePay vlastníme ty nejlepší technologie a ochrany k tomu, aby vaše platba, ať už jednorázová nebo opakovaná, proběhla správně a bezpečně. Vždyť je to v průměru asi každá 56. platba denně, která projde přes ThePay, a tak si nemůžeme dovolit žádné chyby,“ ujišťuje zákazníky Dan Havel, ředitel společnosti ThePay.cz, s.r.o., a dále doplňuje několik zajímavých informací:

„Každý, kdo platí kartou na internetu, je vždy chráněn tzv. karetní asociací. V případě, že vám přijde zboží uhrazené kartou poškozené nebo nějak neodpovídá popisu, a e-shop se nemá k řešení reklamace, můžete využít právě této ochrany. A co se opakovaných plateb týká, tam to platí taky. Strhne-li vám obchodník platbu v jiné výši, anebo duplicitně, i tady jste chráněni karetní asociací. Nicméně tohle už je přece jen trochu jiné, a dost obsáhlé téma, že si ho necháme třeba pro některý z příštích článků.“

Pokud vás opakované platby přesvědčily o tom, že je to funkce, kterou stojí za to myslet vážně, a my věříme, že ano, tak na závěr shrnujeme to nejdůležitější:

Zapamatované karty usnadňují život, když:

  • jste e-shop a zákazník u vás často nakupuje,
  • strháváte opakovaně nějaké platby: předplatné, kredity, příspěvky, sponzorské dary atd.,
  • jste člověk, který má rád moderní platby online nakupování a důvěřuje jim,
  • nechcete ztrácet čas hledáním karty a opisováním čísla účtu,
  • jste úvěrová společnost, která strhává klientům splátky z karty atd.

Pokud vás zajímá hlavně technická stránka věci, tak to hezky popořádku popisuje naše nápověda.