Soud uznal, že je EET u online plateb zbytečná

| 27. únor 2018

Že je EET u úhrad kartou vážně trochu neúčelná a přinesla náklady navíc, o tom si spolu e-shopy povídaly každý den. Rok se s rokem schází, lupení střídají závěje, zákon o EET platí stále, ale něco se přece jen mění.

Online platby eviduje banka. A to je dostačující

Některé změny v oblasti EET začínají platit už 1. března 2018.A protože jedna z nich se týká úhrad kartou, které u mnoha e-shopů probíhají přes naši platební bránu ThePay, chceme vás o ní v kostce informovat.

16. ledna 2018 byl zveřejněn ve Sbírce zákonů nález Ústavního soudu, který se vztahuje k zákonu o evidenci tržeb. Abychom měli hned na úvod jasno, zákon o evidenci tržeb zůstává dál nepřetržitě v platnosti, jen některá jeho ustanovení se ruší uplynutím posledního února 2018, resp. koncem roku 2018. Každému jednotlivému dopadu tohoto rozsudku se detailně věnovat nebudeme, protože nás zajímavá především zrušení povinnosti evidovat platby kartou.

Když to trochu odlehčíme, soud dal vlastně zapravdu těm, kdo namítali, že dělat evidenci něčeho, co je už jednou prokazatelně evidováno bankou, a to úhrady kartou prostě jsou, je vážně trochu Kocourkov. A tak od 1. 3. 2018 ruší povinnost elektronické evidence tržeb u těchto online plateb. Týká se to jak plateb kartou prostřednictvím platebních terminálů, tak online plateb přes internet. Nicméně kdo chce, může svoje tržby i nadále dobrovolně hlásit.

Radostí povyskočit!

Skákat hlava nehlava mohou hlavně e-shopy. Těch se tahle novinka dotýká nejvíce. Zejména pak těch, co nemají kamennou pobočku, kam by jim zákazníci chodili platit hotově. Protože v případě hotovostních plateb se u EET nic takového nekoná.

A protože sami máme rádi vždycky všechno komplet, tak vám chceme pro úplnost tématu připomenout, že nemusíte hlásit ani online platby přes bankovní tlačítka, která naše řešení ThePay taky sdružuje. Tuto informaci však nenajdete ve zmiňovaném nálezu Ústavního soudu, ale v aktuální Metodice k EET.

A ještě na konec. Jeden kapr, jedna věc

Už trochu mimo naše téma. Pokud jste si na konci minulého roku přáli být vánočním kaprem na parkovišti, abyste povinnosti EET uplavali, tak vězte, že už i na ně došlo. Ústavní soud tuto výjimku zrušil, sice ne hned, ale až napřesrok. Dále je také zrušená povinnost uvádět na účtenky DIČ. Veliká změna se týká také odložení povinnosti evidovat tržby z činností zařazených do 3. a 4. fáze.