Z čísla karty může e-shop vyčíst i podvodný nákup

| 16. duben 2018

Našim obchodním partnerům zobrazujeme nově masku čísla karty. Novinka, která nikoho neohrozí, a díky které se dají zjistit užitečné věci. Stačí pár čísel.

Něco jako rodokmen

Stejně jako do rodného čísla se nic nedává nahodile, ani do platební karty se čísla nelosují na plesové tombole. Každá platební karta má něco jako rodokmen. Obsahuje na přední straně standardně 16 čísel. Prvních šest je série, neboli BIN, kterou má vydavatelská banka přiřazenou od karetní asociace (vydavatele karty). Takový šestimístný štrúdlík poví o kartě docela hodně. Ale ne zase tolik, aby se vaši platící zákazníci museli obávat nějakého zneužití. BIN není žádné unikátní číslo, naopak. Stejné může mít tisíce platebních karet. 

Takže pokud si nasadíte bankéřovy brýle, můžete z této úvodní šestky vyčíst, která banka a v jaké zemi kartu vydala, jestli jde o debetní, úvěrovou či předplacenou. Zda je obyčejná, nebo zlatá. Víte, že třeba čtyřkou začínají obvykle Visa karty a pětka patří Mastercard?

Pár čísel na kartě může upozornit na neoprávněný nákup.
Přečtěte si o naší novince

My jsme do administrace platební brány ThePay nedávno přidali funkci, díky které mohou naši obchodní partneři (internetoví obchodníci) vidět tzv. masku čísla karty. Tedy něco na tento způsob 1234 12** **** 1234. Údaje poskytujeme obchodníkům také přes API, takže s daty mohou dál strojově pracovat. V žádném případě ale nezobrazujeme celé číslo karty. A tak se o bezpečnost své platební karty nikdo z nakupujících a platících zákazníků u nás bát nemusí. To už jsme vlastně naťukli v minulém článku.

„V praxi má tato novinka několik využití. Když pominu, že si takhle mohou obchodníci vytvářet různé obchodní a marketingové statistiky a podklady, tak je tu především možnost eliminovat riziko podvodné platby. Pokud bude ve vašem e-shopu platit český zákazník kartou, která je vydaná v Brazílii, a navíc ještě opakovaně, je klidně možné, že se jedná o potenciální fraud,“ představuje přidanou funkci Dan Havel, ředitel společnosti ThePay.cz s.r.o.

Ale ani samotný zákazník nepřijde zkrátka. A rozhodně se nemusí bát, že by touto funkcí přišel nějakým způsobem o své finance při online nákupech. Pokud má u jednoho e-shopu uloženo více svých karet, obchodník mu takhle může čísla karet částečně zobrazovat. Zákazník hned ví, z jaké karty chce a bude zrovna platit. A to je pro lidi, kteří nakupují online vážně dost často, nanejvýše praktická věc.

Co vlastně vidíme my tady? V ThePay? 
Když už zmiňujeme, co ukazujeme e-shopům, sluší se a patří se také v kostce říci, co všechno z těch karet dokážeme vyčíst my sami. Jsme plnohodnotná platební brána a jako taková zajišťujeme rychlý a bezpečný převod peněz při úhradě kartou mezi zákazníkem a obchodníkem. Bez ohledu na to, kdo má jakou banku, doručujeme peníze okamžitě. A tak je jasné, že bez čísel se tu neobejdeme. 

V našich vlastních interních přehledech se nám díky online platbám zobrazuje spousta zajímavostí, které se týkají transakcí kartou realizovaných přes ThePay. A protože se jen málokdy můžete k takovým údajům dostat, řekli jsme si, že vám jich pár ukážeme. Nejde přitom o nějaké všeobecné, sečtené a přikrášlené statistiky. Nejde vůbec o zveřejňování jakýchkoli citlivých údajů.

V bankách vede „spořka“, u karet je to jasný standard

Mezi vydavateli (karetními asociacemi) u nás mají jasnou převahu karty Mastercard, které tvoří zhruba 63 % transakcí, zatímco transakce Visa kartou jsou zastoupeny 37 %. Téměř na nule evidujeme vydavatele Diners.

93 % transakcí probíhá v ThePay z debetních karet, zbytek patří kreditkám. Tím, že jsme česká platební brána, je logické, že drtivá většina plateb je u nás realizována kartami vydanými v ČR. Něco málo přes 6 % patří slovenským kartám a pak už jen velmi tiše stojí v koutku karty zahraniční. Jakmile však vstoupíme na zahraniční trh, a na tom teď intenzivně pracujeme, budou tato čísla rázem jinačí.

Nemusíme mít křišťálovou kouli, a přesto vidíme, kteří klienti té které banky jsou aktivní, co se online nakupování týká. Mrkněte se taky:

Česká spořitelna 17,85 %
ČSOB 15,56 %
Komerční banka 13,32 %
Air Bank 11,18 %
Raifeisenbank 7,03 %
Moneta Money Bank 5,79 %
mBank 5,16 %

A taky umíme rozlišit, z jakých karet přes nás zákazníci platí:
Jedničkou je STANDARD s necelými 35 %, následuje CLASSIC s 30 %. Tyhle dominují. S  10 % se do fronty řadí GOLD/STANDARD a dále jsou to WORLD, BUSINESS a ELECTRON.  Zlaté karty jsou v přehledech naší platební brány zastoupeny 2,28 %. A co se předplacenek týká, jde o necelé půl procento karetních transakcí.